Rozhovor pre Svet ženy Mirka Kysucká - Angelis organic skin spa Angelis skin

1. Rozbiehate svoj vlastný projekt s pleťovým spa. Ako ste sa k tejto myšlienke vôbec dostali? Je za tým osobný príbeh/skúsenosť?

Organické pleťové spa Angelis sa zrodilo z mnohých mojich predošlých chodníčkov, aktivít, srdcových záležitostí, vecí, pre ktoré cítim vášeň a nadšenie, ale aj z vlastných skúseností, ktoré som nadobudla na tej mojej ceste za zdravou a peknou pleťou a zdravím celkovo.

Aby som bola konkrétnejšia, medzi moje srdcové záležitosti patria od mala liečivé byliny a aj to, že kdesi pod povrchom všetkých vecí cítim určitú energetickú úroveň, s ktorou sa vieme naučiť pracovať a ovplyvňovať tak smer, ktorým sa náš život uberá.  Liečivé byliny sú aj súčasťou mojich pleťových rituálov a ošetrení. Odporúčam ich aj špecificky pre konkrétne tipy pleti, dokonca mám namiešané štyri hotové čajové zmesy – jednu na podporu hojenia akné v puberte, jednu špecifickejšiu pre dospelácke akné a pleť, ktorá potrebuje spevniť, ďalšiu ktorá kombinuje byliny na spomalenie stárnutia a dlhovekosť a posledná sú čisté lupene bulharskej voňavej ruže damascénskej – toto je taká moja závislosť. Je neuveriteľne chutná a liečivá.

Medzi chodníčky a aktivity by som zaradila moju dávnejšiu modelingovú kariéru a dlhodobú spoluprácu na organizácii súťaže Miss Universe SR, kde som si asi vycibrila vkus a vzťah k ženskej kráse, konkrétne moju lásku k čo najprirodzenejšej kráse. Môže sa to zdať paradoxné, keďže svetu medzinárodných súťaží krásy už dlhšie vládne estetická a aj plastická chirurgia, ale občas až keď človek zistí, čo sa mu nepáči, nájde zároveň aj to, čo sa mu páči . Tým vôbec nechcem povedať, že som proti týmto zákrokom, keď sú v tej správnej miere. 

Myslím, že pre nás ženy je nesmierne dôležité, ba až vyslovene zdravé, cítiť sa krásne. Sme tak proste stvorené a nie je to žiadna márnivosť. Ale ja vidím krásu hlavne v zdraví, vyžarovaní a v zdravom vzťahu sama k sebe.

Jednou z mojich vášní je formulovanie a výroba organickej pleťovej kozmetiky. Spájanie rôznych olejov, exotických masiel a výťažkov z málo známych kvetov a plodov do krémov, gelov (a kedysi aj prírodných mydiel), ma fascinuje. Mať vlastnú značku organickej kozmetiky je môj sen, na ktorom ešte plánujem pracovať v budúcnosti. Zatiaľ sa realizujem pri namiešavaní čerstvých masiek pri ošetreniach.

No a čo sa týka mojej cesty za zdravou pleťou... Tá bola veľmi kľukatá. Ako teenager som mala škaredé akné, neskôr ho potlačila antikoncepcia, ale akonáhle som ju vysadila, vrátilo sa v ešte väčšej sile.  Viem, že toto mladé ženy zažívajú dodnes, ale nemuseli by. Len na to treba ísť inak.

Dosť som s mojou pleťou natrápila, utrpelo moje sebavedomie a veľmi to ovplyvnilo aj to, ako a kam sa môj život uberal. Kvôli pleti som prišla o niektoré príležitosti v modelingu a bolo to pre mňa devastujúce v tom čase a v tom veku. Keby som bola vedela vtedy, čo viem teraz, asi by som bola úplne iný človek úplne niekde inde, ale zas doviedlo ma to sem, k tejto práci, ktorú milujem. A teším sa, že viem pomôcť iným mladým ľuďom (ale aj ľuďom s dospeláckym akné)   a ukázať im skratku za čistou peknou pleťou, efektívnu a plnú uvedomení o sebe a o tom, ako funguje naše telo.

Sama sa v tejto oblasti neustále vzdelávam, v podstate nepretržite. Fungovanie ľudského organizmu ma fascinuje natoľko, že si občas hovorím, že som asi mala ísť na medicínu, aj keď je pravda, že inklinujem skôr k alternatívnym, naturopatickým  a holistickým terapiám, pretože tie idú viac  ku koreňu veci a pozerajú na človeka komplexne.

Toto všetko ma priviedlo k otvoreniu organického pleťového spa Angelis. Viac na túto tému je aj na mojej webstránke.

2. Čo to znamená, že sa jedná o organické pleťové spa?

Slovo organické znamená kvalitu prípravkov, s ktorými pracujem. Je to je synonymum k u nás viac používanému označeniu BIO. Keď sú produkty certifikované bio, znamená to, že na ich výrobu boli použité ingrediencie z rastlín, ktoré boli pestované ekologicky a čo najšetrnejšie k prírode.

Značka, s ktorou pracujem ja, má dokonca niektoré výrobky označené ako biodynamické, čo znamená, že určité zložky boli vypestované nielen ekologicky, ale aj spôsobom využívajúcim prirodzené prírodné zákonitosti ako sú fázy mesiaca a tak ďalej,  všetko s cielom, aby boli čo najúčinnejšie. Je to trošku taká mágia . Navyše za každý predaný produkt zasadia jeden strom. Napríklad v Senegale už takto vznikli celé lesy. Celkovo sa mi páči, keď majú firmy aj istý sociálny rozmer. Snažím sa ísť týmto smerom.

Viem, že niektorí ľudia sú skeptickí k celej tejto BIO kultúre, ale pre mňa, ako absolútneho milovníka prírody, je veľmi dôležité nielen to, že si na pleť a na pokožku mojich zákazníkov nanášam čo najčistejšie a čo najúčinnejšie produkty bez zbytočných pesticídov a iných nebezpečných kontaminantov, ale aj to, že sú vyrobené s ohľadom na udržateľnosť, na zachovanie krásy a zdravia „pleti“ našej planéty. Celkovo sa v Angelis snažím priblížiť myšlienke ekológie a zero waste.

No a kombináciu slov „pleťové SPA“ používam preto, že koncept Angelis je bližší konceptu spa, než obyčajnéhmu salónnemu ošetreniu. Moje ošetrenia asi skôr pripomínajú také malé rituály. Všade voňajú byliny, sprevádza nás relaxačná hudba alebo vedené meditácie.

Založila som aj youtubový kanál „Mirka Angelis“, na ktorý som začala pridávať moje vlastné meditácie, pretože sama  meditujem veľmi rada. Posledná je meditácia za mier na Ukraine. Veľmi sa ma dianie tam dotýka a mala som potrebu okrem materiálneho prispenia urobiť niečo pre opätovné nastolenie mieru aj v takýchto iných, mentálnych rovinách.

Meditácie vrelo odporúčam každému na potlačenie stresu, hlavne tým, ktorí majú problém s pleťou, s akné. Stres je veľký hráč, čo sa kvality našej pleti týka. No keďže ja väčšinou fungujem v angličtine, rozhodla som sa, že niektoré moje obľúbené meditácie nahrám v slovenčine, aby som ich mohla odporučiť mojim klientom, ktorí nehovoria po anglicky.

3. Čo všetko ponúkate svojím zákazníkom/zákazníčkam?

Na mojej webstránk www.angelis.sk čitatelia nájdu všetky ošetrenia pleti, ktoré ponúkam. Sú tam ošetrenia na detoxikáciu pleti vystavenej mestskému životu – veľmi aktuálne práve teraz na jar, ale aj ošetrenia zamerané na rozjasnenie pleti a boj s pigmentovými škvrnami.

Veľmi obľúbené je aj  čistenie aknóznej pleti či už u mladých ľudí, alebo pri dospeláckom akné.

Jednotlivé ošetrenia sa líšia výberom produktov so špecifickými účinnými látkami, ale aj tak ich samozrejme vždy prispôsobujem konkrétnemu tipu pleti danej osôbky, ktorú mám pod rukami.

Na spestrenie mám aj pleťový rituál „Seasons“ , ktorý je takým zážitkovým ošetrením s aktuálnou novou radou produktov, alebo s výberom produktov  podľa ročného obdobia. Donedávna to bolo ošetrenie s koncentrovaným vitamínom C z citrusov a listovej zeleniny, momentálne začína jarné ošetrenie zamerané na detox, hydratáciu a osvieženie pleti a hlavnú úlohu v ňom budú mať jahody, rebarbora a koreň marshmallow, po našom ibiš, po česky proskurník (nie je to však ibištek).

Potom tu sú ešte prístrojové ošetrenia. Microneednling využíva samohojivé účinky našej pokožky na podporu tvorby elastínu a kolagénu, zlepšenie akné, pigmentáciíi a drobých vrások.

Kyslíkové ošetrenie pleti, ktoré bude dostupné v priebehu najbližších dní bude absolútna bomba. Prezradím aspoň toľko, že konečná fáza ošetrenia prebieha pod priehľadnou kopulou s terapeutickým farebným LED osvetlením, do ktorej prúdi koncentrovaný kyslík. Toto ošetrenie je vynikajúce nielen pre pleť, ale pre celý organizmus,  keďže vdychovaný kyslík v tele neutralizuje voľné radikál, zodpovedné za poškodenie a degeneráciu buniek.

4. Okrem hlavnej ponuky spomínate, že poskytujete aj bonusové terapie. O čo sa jedná? Priblížte nám ich, prosím.

Najprv by som rada spomenula, že súčasťou každého ošetrenia v Angelis je dlhá príjemná a účelná masáž tváre, krku a dekoltu. Pre mňa je relaxačná zložka pleťových ošetrení rovnako dôležitá ako top ingrediencie v použitej kozmetike. Často pri tom používam aj pomôcky ako gua-sha, alebo tvárové banky. Využívam aj aromaterapiu - pri naparovaní napríklad úcítite relaxačný levandulový esenciálny olej, či typickú vôňu ázijských spa – lemongrass. 

Okrem toho si  počas pôsobenia masiek klienti môžu vybrať z doplnkových terapií ako reflexná masáž rúk, chodidiel, terapia liečivými krištáľmi a polodrahokamami, či prastará tibetská liečivá metóda prikladania rúk, ktorá pomáha v tele harmonizovať energetické centrá a zlepšiť tok životnej energie (prány) v tele človeka.  Pracuje s rovnakými princípmi ako akupunktúra, len bez použitia ihiel. 

Telo sa potom lepšie regeneruje a hojí, v podstate ide o podporu samohojivých a samoliečivých procesov v našom tele, hmotnom aj energetickom, pretože naše telo je naozaj zázrak. To, ako sa dokáže regenerovať a hojiť, keď je správne vybalansované, je neuveriteľné.  

5. Aké ošetrenia si doprajete vy sama?

Musím povedať, že teraz naozaj veľa pracujem, keďže Angelis je taká „one woman show“ a otvorené (kvôli pandémii vlastne viac zatvorené ) je iba niekoľko mesiacov. Takže niektoré veci stále dolaďujem.  Zastávam veľa funkcií naraz a je to celkom časovo náročné, navyše sa učím nesmierne množštvo nových vecí hlavne v oblasti podnikania, marketingu atď. 

K tomu som mamou 3 detí, ktoré ma tiež ešte  veľmi potrebujú,  takže keď prídete ku mne na ošetrenie, nielenže  podporíte malý biznis, ale  keď zablúdite na môj osobný instagram hneď aj uvidíte tváričky tých, do ktorých ste nepriamo investovali :D 

Tým chcem povedať, že veľa voľného času pre seba nemám. Ale aj tak sa snažím robiť to, čo sama „kážem“, hlavne pri mojich online kurzoch a to je: nájsť si čas aj na seba a mať to ako jednu z priorít. 

Pravideľne si doprajem microneedling, keďže ho považujem za jednu z najefektívnejších a najprirodzenejších antiageing ošetrení, ďalej plazmalifting, čistenie a kvalitnú masáž, kyslíkové procedúry  a podobne.

Nie som veľký fanúšik laserov a všeobecne si veľmi dôkladne a opatrne vyberám aj iné prístrojové ošetrenia, pretože niektoré sú kontraindikované na určité diagnózy (málo sa o tom hovorí) a niektoré vedia stav  pleti aj zhoršiť, napriek tomu, čo o nich tvrdia propagačné materiály.

6. Venujete sa aj pleťovému koučingu. Ako to celé prebieha? Na aké problémy pleti sa zameriavate?

Áno, salónne ošetrenie je iba jedna časť mojej práce. Mám aj osemtýždňový  online program  pre ľudí, ktorých trápi akné, či predčasné stárnutie a chceli by svoj problém vyriešiť celostne, teda prísť na to, kde je pôvod toho, čo sa deje na ich pleti.

Pretože hlavne pri akné je to väčšinou kombinácia intolerancií na niektoré potraviny, hormonálnej nerovnováhy, nedostatočnej funkcie detoxikačných orgánov, zlý spánkový režim, či stagnujúca lymfa v dôsledku nedostatku pohybu. V neposlednom rade  je tu aj začarovaný kruh stresu a zlej pleti. Tu je to ako s tou sliepkou a vajcom. Neviete, čo bolo prvé, ale jedno spôsobuje druhé.

Takto viem pomôcť aj ľuďom, ktorí nie sú z Bratislavy. Celá komunikácia prebieha prostredníctvom mailov, prípadne telefonicky, keď je treba. Začneme s fotkou pleti „pred“, aby sme každý týždeň videli, ako postupujeme. Nastavíme stravu, správnu každodennú starostlivosť o pleť a všetko ostatné a potom si každý týždeň  zhodnotíme, čo sme dosiahli a prípadne upravíme, čo treba.

Verím, že čoskoro sa mi toto moje know how podarí zhrnúť do automatického online programu, ktorý bude dostupný a človek si ním bude môcť prejsť vlastným tempom.

7. Ak by ste mali odporučiť konkrétnu terapiu/ošetrenie pre jednotlivé vekové kategórie, aké by to boli? (pre 20+, 30+, 40+, 50+, 60+) 

Asi sa to nedá takto úplne jednoznačne rozdeliť iba podľa veku, pretože aj mladá pleť vie byť suchá aj dehydrovaná, naopak aj zrelá pokožka môže byť mastná. Pigmentové škvrny ako melasma sa môže vyskitnúť už po prvom tehotenstve, tzv. starecké škvrny vykúkajú už aj niekedy po 40tke. Navyše tu máme aj stavy pleti ako je rosacea , akné a podobne, ktoré nesúvisia s vekom. 

Takže by som to zhrnula tak, že v mladšom veku  sa častejšie sústredíme na čistenie, hojenie akné a správne návyky, čo sa starostlivosti týka, aby sme sa  vyhli  predčasnému stárnutiu. U mňa takéto ošetrenie nájdete pod názvom Bohemien. 

V období života, keď majú ženy väčšinou deti, býva pleť často ovplyvnená hormonálnymi zmenami a je náchylná na vznik pigmentácií, dehydratáciu a chýbajúcu výživu (hlavne keď kojíme). Na mojej stránke nájdete  ošetrenie s názvom Forest deana, zamerané na rozjasnenie pleti a  doplnenie živín, taktiež hydratáciu. Prečítate si tam  dokonca aj ktoré účinné látky  a byliny, hliny, či stromy sú prítomné v prípravkoch, ktoré sa v jednotlivých ošetreniach používajú. 

Neskôr, keď rovnako ako ja teraz, sa opäť snažíme naštartovať kariéru a lietame ako bosorky na metle po celom meste a  s deťmi na krúžky, potrebuje naša pleť možno zase niečo trošku iné. 

Určite by som v tomto období zašla  častejšie na ošetrenie s názvom Urban angel, zamerané na detoxikáciu a ukľudnenie pleti. Pri tomto ošetrení používam radu s aktívnymi ingredienciami zo skalnej ruže, ktorá má podobné vynikajúce účinky na pleť ako aloe vera. Okrem iného je tam  aj  komplex microgreens, v podstate výťažok z teraz obľúbených superpotravín, hlavne tých zelených, obsahujúcich chlorofil. 

Keď potom dozrievame do krásy a opäť prechádzame hormonálnymi zmenami, naša pleť sa zase trošku zmení. Potrebuje väčšinou viac výživy, viac hydratácie a spevnenie. Tu väčšinou vyberiem produkty na mieru a vykombinujem ich do synergického celku. Výborná je maska s  hubou snow mushroom, ktorá pôsobí podobne ako kyselina hyalurónová – dokáže na seba naviazať až tisícnásobok svojej hmotnosti vo forme vody - navyše obsahuje aj vitamín A (retinol) a vitaminy C a D. 

8. Pre tých, ktorí radi doprajú svojej pleti nielen základnú, ale aj výnimočnú starostlivosť. Môžeme si aj v pohodlí domova dopriať masáž tváre? Ak áno, ako ju správne robiť?

Toto je výborná otázka a odpoveď znie áno a nielen masáž. Doma toho pre svoju pleť môžeme urobiť podstatne viac. Občas pridám na môj Instagram @angelis.skin krátke video s ukážkou domácej masáže tváre, niekedy  aj s pomôckami ako guasha.

Masáž je neuveriteľne príjemný protriedok, ako pleť prekrviť a pomôcť odtoku lymfy do lymfatických uzlín. Pomáha to napríklad ráno znížiť opuch pod očami a podobne.

Čiže správne masáž doma robíme tak, že pohyby smerujeme hore, proti gravitácii a k ušiam, pod ktorými sa nachádzajú lymfatické cesty. Pokožku pritom príliš nanaťahujeme. Na záver môžme pridať jemné poštipy pre prirodzenú farbu na líčkach. Nezabudnime aj jemný tlak na reflexné body.

Okrem masáže je však pri prvých známkach stárnutia na doma výborný aj derma rolling. Aspoň 2 krát za týždeň. Budem sa snažiť pridať čoskoro aj video o tom, ako ho správne doma robiť.

Samozrejme doma si môžeme dopriať ak kvalitnú pleťovú masku podľa typu pleti. Ja s obľubou používam zeolit pre jeho schopnosť vytiahnuť z pleti enviromentálne nečistoty.. Výborná je aj tvárová joga - na internete sa dá nájsť veľa návodov na rôzne problematické partie tváre.

Ak trávite veľa času pred obrazovkou počítača, mám pre vás tip: Žiarenie z elektronických zariadení našej pleti totiž celkom škodí. Urobte si silný zelený čaj, naplňte ho do sprejovej fľaštičky a niekoľko krát denne si ním osviežte pleť. Antioxidanty v ňom obsiahnuté sa postarajú o neutralizáciu voľných radikálov a pomôžu jej byť hladká a svieža. V chladničke vám vydrží 3 – 4 dni. Toto je moja obľúbená finta.

Takže smelo sa svojej pleti venujme aj doma. Ide aj o ten čas, ktorý človek venuje sebe, starostlivosti o seba. Je to príjemný a v tejto uponáhľanej dobe aj veľmi potrebný pocit, nájsť si na seba hoci len päť extra minút času. Energiu a pozornosť treba venovať aj sebe, aby sme mali potom z čoho rozdávať aj druhým.